טיפים לסיכום מאמר

עולם האקדמיה מוביל את הסטודנטים והלומדים לתארים אקדמיים לקרוא המון מאמרים שלעיתים רבות ארוכים מאד ומכילים המון תוכן שרלוונטי רק בחלקו. מתוך שלל המידע הכתוב במאמר אקדמי, אנו נאלצים למצות את התוכן הרלוונטי ביותר ע"מ שנוכל ללמוד ממנו ולקבל ממנו את התובנות הנדרשות.

ע"מ לסכם מאמר באופן יעיל, נחלק את העבודה לשלבים:

שלב 1.

כדי להתחיל בסיכום המאמר, תחילה יש להבין על מה המאמר מדבר? מי כתב אותו ומה תוכנו? ועד כמה הוא רלוונטי לתוכן שאנחנו צריכים. במידה ומדובר במאמר אקדמי שנדרש לקרוא לטובת מבחן באקדמיה, המטרה תהיה להבין את עיקרי התוכן של המאמר בהקשר של נושא המבחן. בעיקר, נרצה לסנן מידע שאינו רלוונטי לנושא המבחן. במידה ומדובר בסיכום מאמר אקדמי לטובת עבודה סמינריונית או תזה, אזי התוכן המסוכם, יצטרך להכיל מידע רחב יותר על הנושא שממנו ניתן יהיה להסיק מסקנות.

עד כאן זה רק השלב הראשון. כדי להמשיך ולסכם מאמר אקדמי, רצוי תחילה לקרוא את תקציר המאמר. במיוחד אם מדובר במאמר של סיכומי מחקר. נרצה להבין כמה המחקר רלוונטי לנו וכמה התוצאות רלוונטיות לנו. בנוסף, רצוי גם לגשת יש לחלק התוצאות של המחקר (במידה ומדובר במאמר סיכום של מחקר) כדי להבין האם התוצאות משרתות את המטרה שלנו ואת הצורך.

שלב 2.

בשלב השני, מומלץ לקרוא את המאמר כולו, אך לא חובה! זה רק אם מסגרת הזמן מאפשרת את זה, יש לקרוא את כל המאמר ברפרוף ולדלג על קטעים שאינם מובנים. לא כדאי להתעכב על קטעי טקסט שאינם מובנים ברגע זה, יחד אם זאת, רצוי לסמן את הקטעים הלא מובנים ע"מ שנוכל לחזור אליהם אחר כך ולברר כמה הם רלוונטיים לנושא שלנו. במידה והמאמר ארוך ומייגע ואין לנו זמן או צורך לקרוא את כולו, רצוי לעבור על הכותרות וכותרות המשנה שמופיעות במאמר ובנוסף, לקרוא את הפיסקה הראשונה והאחרונה של כל מקטע קטע, כדי להבין כמה רלוונטי לנו כל מקטע של טקסט.

בכל שלב שהוא, רצוי לעבוד עם מאמר מודפס על נייר או בקובץ בו ניתן לבצע עריכות כגון: סימון של נקודות חשובות, כתיבת הערות, סימון קטע מסוים וכו'.

שלב 3.

את הסיכום יש לכתוב כאשר מתחילים מתיאור המאמר בכללי או מתוצאות המחקר הרצויות ולאחר מכן, ממשיכים אל ניסוח התמות המרכזיות במאמר, את הקשיים שהוא מציג ואילו נושאים המאמר בא לפתור. בסיכומו, תגיעו גם לתוצאות של המאמר ובעיקר אם מדובר במחקר עם תוצאות אמפיריות. אל תשכחו לקרוא גם את המקורות הספרותיים של המאמר האקדמי ולבחון אם הם מתאימים להיכנס לסיכום.

טיפ חשוב:

אחרי שסומנו הנקודות והפסקאות החשובות ביותר, כדאי להוציא מהם את מילות המפתח הרלוונטיות ביותר (לרוב, ביטויים אלו יהיו שגורים בפיו של המרצה או המנחה באקדמיה) ולהרכיב מהם משפטים מנוסחים שתוכלו להבין. מצאו את הדרך הטובה ביותר לשלב את ביטויי המפתח הללו בתוך הסיכום וראו כיצד הם תורמים לתוכן.

לסיכום, תמיד אפשר לפנות לשירות של סיכום מאמר אקדמי, והעלות אינה גבוהה. לקבלת שירות סיכום מאמרים פנו אלינו בכתובת summaries@textify.co.il או באמצעות הטופס:
    אולי תאהב/י גם