מאמרים אקדמיים בנושא שביעות רצון בעבודה

שביעות רצון בעבודה הוא תחום שנחקר עמוקות מכיוון שרמת שביעות העובד משפיעה על פעילותו בארגון ובאופן עקיף על הצלחת האירגון כולו. הבנת הגורמים שמשפיעים על סיפוק העובד במקום העבודה מסייעת למנהלים ולארגונים לשפר את כשירות הצוותים ולכן יש לתחום המחקר חשיבות כלכלית גבוהה.

מאמרים על גורמים שמשפיעים על רמת הסיפוק של עובדים

מחקרים אקדמיים בתחום שביעות רצון העובדים מצביעים על גורמים מגוונים שקובעים את שביעות הרצון:
 • המאמר:

Huffman, A. H., Casper, W. J., & Payne, S. C. (2014). How does spouse career support relate to employee turnover? Work interfering with family and job satisfaction as mediators. Journal of Organizational Behavior, 35(2), 194-212.

מצא כי איזון עבודה-חיים מוצלח (work-life balance) קשור לשביעות הרצון של עובדים ולהתמדה בעבודה.
 • המאמר:

Al-Hamdan, Z., Manojlovich, M. & Tanima, B. (2017). Jordanian Nursing Work Environments, Intent to Stay, and Job Satisfaction. Journal of Nursing Scholarship, 49, 103–110.

מצא כי לסביבת העבודה השפעה מכרעת על שביעות הרצון של אחיות סיעודיות
 • המאמר:

Chen, S. H., Yang, C. C., Shiau, J. Y., & Wang, H. H. (2006). The development of an employee satisfaction model for higher education. The TQM Magazine.

מצא (באופן לא מפתיע) כי רמת השכר היא גורם נוסף המשפיע על רמת הסיפוק של עובדים.
 • החוקרים  Benz & Frey מצאו במאמרם:

Benz, M., & Frey, B. S. (2004). Being independent raises happiness at work. Swedish economic policy review, 11(2), 95-134.

שעצמאיים מדווחים על סיפוק גבוה מסביבת עבודתם ביחס לשכירים.

איתור מאמרים בנושא שביעות רצון בעבודה

כיצד מוצאים מאמרים מרכזיים בתחום שביעות רצון בעבודה? ראשית כל, חשוב לציין שתחום שביעות רצון עובדים בעבודתם הוא תחום רחב ולכן כדאי לבחור נושאים ושאלות ספציפיות להתמקד בהן. למשל, ניתן לחלק את תחום המחקר לפי סוג הארגון, כמו שביעות רצון של מורים ועובדים בתחום ההוראה או שביעות רצון של רופאים בתחום הבריאות. אפשרות נוספת היא למשל להתמקד בגורמים מסוימים שעשויים להשפיע על רמת הסיפוק של עובדים כמו רמת השכר, יחס המעסיק לתחום המשפחה או בטיחות בעבודה. לאחר שבחרתם נושא תוכלו להיעזר במילות מפתח כדי לחפש מאמרים. ישנם מנועי חיפוש שונים למאמרים אקדמאים, המפורסם והשימושי מבניהם הוא גוגל סקולר (Google scholar). בגוגל סקולר ניתן לאתר מאמרים מדעיים באמצעות מילות מפתח, שנות פירסום המאמר (כך נוכל לאתר ספרות מדעית מהשנים האחרונות ובעלת רלוונטיות גבוהה) ואף שמות של חוקרים בתחום. לגבי רוב המאמרים, גוגל סקולר אף מספק קישור שמאפשר להוריד אותם כקובץ pdf למחשב.

איתור באמצעות ציטוטים וביבליוגרפיה

בשלבים הראשונים לכתיבת עבודה כדאי לאתר מספר מאמרים מרכזיים וחשובים בתחום. ניתן להבחין במאמרים המרכזיים לפי הופעתם בראש רשימת החיפוש וכן לפי מספר גבוה של ציטוטים לעבודת המחקר.

בכדי לחסוך זמן ומאמץ, יש לנו שתי המלצות בשבילכם:

 1.  להשתמש ברשימות ביבליוגרפיות של עבודות אקדמיות בנושא קרוב לשלכם. אפשר למצוא המון עבודות סמינריוניות על שביעות רצון בעבודה  ובכלל עבודות בנושא שביעות רצון באתר seminarion.co.il. פשוט מורידים עבודות שיש להן רשימת מקורות ענפה (באתר כתוב כמה מקורות יש בכל עבודה) והנה חסכתם כמה שעות של חיפושים.
 2. לחפש מאמרים שכבר יש להם סיכומים בעברית. באתר סיכומים יש יופי של סיכומי מאמרים על שביעות רצון בעבודה במחירים מצחיקים שאפשר להוריד בקלות ולחסוך זמן חיפוש וקריאה באנגלית. מאד מומלץ להשתמש בסיכומים קיימים בעברית שיסבירו מאמרים מדעיים בצורה בהירה ונגישה.
 3. לאחר איתור מקורות מרכזיים ניתן לאתר מאמרים קשורים באמצעות חיפוש שם המאמר בגוגל סקולר. גוגל סקולר מדווח על מאמרים שציטטו את העבודה שמעניינת אותנו, כך נוכל לאתר מאמרים נוספים שקשורים לנושא.

כך תוכלו לחסוך זמן באיתור חומרים רלוונטיים לתחום המחקר מבלי לקרוא מספר רב של מאמרים או לבצע חיפושים ארוכים.

מצאתם מאמרים? כדאי להשתמש בסיכומים

שמחנו לעזור לכם למצוא מאמרים על שביעות רצון עובדים, עכשיו נשאר רק לקרוא ולכתוב את העבודה… אז גם כאן אפשר לעשות קיצורי דרך ולהזמין מאיתנו סיכום מאמרים. פשוט שלחו לנו במייל summaries@textify.co.il או כאן בטופס את המאמר או המאמרים שברצונכם לסכם ונחזור אליכם בהקדם!
  [useyourdrive useyourdrive-304 shortcode:W3VzZXlvdXJkcml2ZSBjbGFzcz0iY2Y3X3VwbG9hZF9ib3giIG1vZGU9InVwbG9hZCIgdXBsb2FkPSIxIiB1cGxvYWRyb2xlPSJhbGwiIHZpZXdyb2xlPSJhbGwiIHVwbG9hZF9hdXRvX3N0YXJ0PSIxIiB1c2VyZm9sZGVycz0iYXV0byIgdmlld3VzZXJmb2xkZXJzcm9sZT0ibm9uZSJd]

  אולי תאהב/י גם